Zespół Szkół Rolniczych
im. Władysława Grabskiego

Jeszcze chwila (może dwie) i będzie dostępny :-)

Na razie info o nowych pozycjach:

 

Nowe książki pochodzą od klas, zakupione w ramach konkursu

pt. „ Wzbogać księgozbiór biblioteki szkolnej w nowości czytelnicze”

z okazji przypadającego w październiku Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.

 

Lajla znaczy noc - Aleksandra Lipczak - książka

 

Książka od uczniów

z klasy I TMRiA/TW

Edward Said nazwał Al-Andalus wcześniejszą wersją naszego własnego hybrydycznego świata – przez osiem wieków południe Hiszpanii i okoliczne regiony zamieszkiwali i współtworzyli żydzi, muzułmanie i chrześcijanie.

Książka na każdym kroku rozpięta jest między historią i współczesnością, między reportażem i esejem. Równie ważne są tu arabsko-wielokulturowa przeszłość Al-Andalus, jak i to, jak rezonuje ona dziś. Opisując średniowiecze i początki nowożytnego świata, autorka wyławia zadziwiająco aktualne wątki i pokazuje, jak dzisiejsi Andaluzyjczycy i Andaluzyjki obchodzą się z tym nietypowym dziedzictwem (nie brakuje takich, którzy mówią, że są „potomkami Maurów”), oraz jak dziś w praktyce wygląda wielokulturowość tego regionu (Andaluzja nazywana jest „nową Lampedusą”). Koegzystencja, spotkanie tak zwanego Zachodu z tak zwanym islamem, płynność granic, lecz także fundamentalizmy, wypędzenia, egzorcyzmowanie innych... Al-Andalus to potężny mit, ale – jak twierdzi andaluzyjski antropolog José Antonio González Alcantud – mito bueno, „dobry mit”, który pozwala poszerzać granice wyobraźni i myślenia o dzisiejszej Europie i stojących przed nami wyzwaniach.

 

 

 

Książka od uczniów

z klasy I TW

 

Miłość, która niejedno ma imię, może być znaleziona wszędzie - nawet w miejscu niedoszłego samobójstwa. Oto historia dwójki młodych ludzi, wspólnie próbujących przeżyć w tym szarym świecie.

Theodore Finch to pozornie niczym niewyróżniający się nastolatek. Problem w tym, że codziennie rozmyśla nad rozmaitymi sposobami pozbawienia się życia. Jednocześnie cały czas poszukuje czegoś, co pozwoliłoby mu na dalsze trwanie w codziennej rutynie. Jedyne, co mu potrzebne, to cel, nowa motywacja. Violet Markey to z kolei dziewczyna, która nie potrafi pożegnać się ze swoją przeszłością. Codziennie ucieka myślami do tego, co już nie wróci i jednocześnie odlicza dni do zakończenia szkoły. Marzy o rozstaniu się z małym miasteczkiem w stanie Indiana - i z rozpaczą po śmierci ukochanej siostry.

Bohaterowie spotykają się w końcu, niby przypadkiem, na dachu szkolnej wieży. To wydarzenie zaważy na ich przyszłości, która do tej pory stała pod znakiem zapytania. Z miejsca rodzi się między nimi nietypowa relacja, a wspólna praca nad projektem geograficznym tylko pogłębia ich uczucia. Razem ruszają w drogę, która ma jeden cel: odkryć cuda pozornie nieciekawego stanu, który zamieszkują. Widzą miejsca dziwne, piękne, brzydkie, szokujące, a nawet przerażające. Być może Finch w końcu przestanie być wariatem, za którego wszyscy go uważają, a Violet zacznie żyć teraźniejszością.

Powieść Jennifer Niven to dzieło dla młodzieży, które, podejmując trudny temat, zachowuje w sobie niebywałą lekkość. Dzięki temu z każdą kolejną stroną, gdy bohaterowie przeżywają prawdziwe wstrząsy, czytelnik wczuwa się w ich sytuację i odnajduje w ich podróży część własnych pragnień. Autorka napisała swoją książkę w oparciu o prawdziwe wydarzenia, których sama była uczestniczką. Ona, tak jak i Violet, też kiedyś poznała chłopaka poszukującego swojego miejsca na świecie. Nigdy o nim nie zapomniała, a swoje wspomnienia zamieniła w powieść. To czyni "Wszystkie jasne miejsca" książką wyjątkową, prawdziwą i jeszcze bardziej poruszającą.

Opis od wydawcy

 

 

 

 

 

2 Książki od uczniów z klas:

IV TMRiA/TTD

II TMRiA /TTD

Arrakis, zwana Diuną, to jedyne we wszechświecie źródło melanżu. Z rozkazu Padyszacha Imperatora planetę przejmują Atrydzi, zaciekli wrogowie władających nią dotychczas Harkonnenów. Zwycięstwo księcia Leto Atrydy jest jednak pozorne – przejęcie planety ukartowano. W odpowiedzi na atak Imperium i Hark Arrakis, zwana Diuną, to jedyne we wszechświecie źródło melanżu. Z rozkazu Padyszacha Imperatora planetę przejmują Atrydzi, zaciekli wrogowie władających nią dotychczas Harkonnenów. Zwycięstwo księcia Leto Atrydy jest jednak pozorne – przejęcie planety ukartowano. W odpowiedzi na atak Imperium i Harkonnenów dziedzic rodu Atrydów Paul staje na czele rdzennych mieszkańców Diuny i sięga po imperialny tron. Oszałamiające połączenie przygody oraz mistycyzmu, ekologii i polityki.

Diuna otrzymała dwie najbardziej prestiżowe nagrody SF: Nebula i Hugo.

Dom Wydawniczy REBIS oddaje czytelnikom nowe, poprawione wydanie cyklu „Kroniki Diuny”, który tworzą: Diuna, Mesjasz Diuny, Dzieci Diuny, Bóg Imperator Diuny, Heretycy Diuny i Kapitularz Diuną.

Najnowszą ekranizację Diuny wyreżyserował Denis Villeneuve (Blade Runner 2049, Sicario). Autorami scenariusza są Eric Roth (Forrest Gump), Jon Spaihts (Doktor Strange) i Denis Villeneuve, a muzyki – Hans Zimmer (Gladiator, Incepcja, Dunkierka). W obsadzie gwiazdy światowego kina: Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Stellan Skarsgård, Jason Momoa, Charlotte Rampling, Javier Bardem, Josh Brolin, Zendaya i Oscar Isaac.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

 

książka od uczestników wycieczki do Gdańska:

klasa IITR/TW oraz IIITMRiA-5

W tej rodzinie matki nie potrafią być matkami. W tej rodzinie córki nienawidzą matek.

Moja babka Wera wiele lat temu bardzo kogoś pokochała. Ceną za miłość było zesłanie do jugosłowiańskiego obozu, gorszego niż Auschwitz, położonego na skalistej, spalonej słońcem wyspie. To, co się tam wydarzyło, zdecydowało o losach naszej rodziny.

Nina – córka Wery – miała wtedy sześć lat. Musiała sobie radzić sama. Kiedy dorosła, porzuciła swoje dziecko. Czyli mnie.  Ja jestem Gili. Jestem córką Niny i wnuczką Wery. I to ja muszę w końcu poznać całą historię. Odkryć rodzinne zdrady i zrozumieć, dlaczego odziedziczyłam traumę, na którą nie zasłużyłam. Gdyby Nina wiedziała to oparta na prawdziwych wydarzeniach najnowsza powieść Dawida Grosmana – wybitnego pisarza izraelskiego, wymienianego jako pewny kandydat do Literackiej Nagrody Nobla. Literackie arcydzieło wbijające w fotel, które pozwala zrozumieć, dlaczego relacje z najbliższymi bywają tak trudne, a miłość jest zawsze wyborem.

W swojej powieści Grosman tworzy migotliwą mozaikę wspomnień, w której odziedziczone traumy, rodzinne zdrady i wielka miłość składają się w głęboko ludzki obraz życia kilku żydowskich pokoleń. Z uzasadnienia werdyktu dotyczącego przyznania Berman Literature Prize

"Najnowsza powieść Grosmana, czuła i zarazem niepokojąca, to spojrzenie na trzy pokolenia kobiet, których więzi zostały nadwątlone przez czasy wojen i zamętu. (…) Kolejne wielkie osiągnięcie na długiej liście sukcesów izraelskiego pisarza."- „Publishers Weekly”

"Krok po kroku Grosman odkrywa przed nami najciemniejsze zakamarki ludzkiej duszy, cały czas wnikliwie badając skutki traumy dziedziczonej z pokolenia na pokolenie."- „Livres Hebdo”

"Grosman jest mistrzem literatury odkupienia. To świetny pisarz i z pewnością przyszły laureat Nagrody Nobla."-„Der Spiegel”

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

 

książka od uczniów

z klasy IV TR

 

Ballada o śląskim Teksasie, czyli w poszukiwaniu ziemi obiecanej…

Pewnego dnia z dalekiego Teksasu do śląskiej wsi Płużnicy przychodzi list. To zaproszenie od franciszkanina, ojca Leopolda Moczygemby, skierowane do jego braci z rodzinami. Jest połowa XIX wieku. Płużniczanom, mimo zniesienia pańszczyzny, żyje się coraz trudniej. Postanawiają wyruszyć do Ameryki. Bardzo szybko się okazuje, że w tę podróż wybiorą się nie tylko krewni zakonnika… Kilkuset Ślązaków udaje się w ponaddwumiesięczną odyseję przez kraje niemieckie, Ocean Atlantycki i prerie Teksasu. Zakładają istniejącą do dziś osadę Panna Maria nieopodal San Antonio. Tyle historia, która stanowi tło ballady o teksaskich Ślązakach, pełnej humoru, wzruszeń i lokalnego kolorytu, gdzie ślonsko godka funkcjonuje na równych prawach z angielskim i hiszpańskim.

Czy Teksas okaże się dla Ślązaków rajem na ziemi? Zmieniają się realia, zmieniają się ludzie. Inne czasy, inny świat. Tylko… czy na pewno?

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.