W maju

                                    biblioteka czynna:

 

  • poniedziałek 12.30 – 15.00
  • czwartek 8.00 – 9.50 oraz 13.20 – 14.30
  • piątek 8.00 – 11.30.

 

                                   W razie potrzeby

                     zapraszam do sali nr 7 p. Drozd-Piernik:)

A jeśli jesteśmy złoczyńcami” to utrzymana w klimacie dark academia opowieść o miłości, przyjaźni, zbrodni i obsesji. Powieść, która opętała Tik Toka.

Elitarny college artystyczny, kolebka spektakularnych talentów i nieposkromionych ambicji. Siedmioro studentów aktorstwa, połączonych silną więzią przyjaźni, odgrywa w życiu podobne role jak na scenie: bohatera, złoczyńcy, tyrana, kusicielki, pierwszej naiwnej, statysty. Jednak z upływem czasu rywalizacja zaczyna być bezwzględna, a uczucia stają się zabójcze. Gdy sztuka niebezpiecznie zbliża się do życia, jeden z aktorów ginie. Pozostali mają przed sobą największe wyzwanie w swojej aktorskiej karierze: przekonać policję i siebie nawzajem, że są niewinni.

Dziesięć lat później: Oliver Marks wychodzi z więzienia. Odsiedział wyrok za morderstwo, które popełnił lub nie. W ostatni dzień odwiedza go człowiek, za sprawą którego trafił za kratki. Detektyw Colborne odchodzi na emeryturę, lecz wcześniej chce się dowiedzieć, co tak naprawdę się wydarzyło w Dellecher Classical Conservatory.

 

 

Powieść New Adult autorki Korepetytora i Kontraktu!

Rain Sullivan i Olivia Hale wychowywali się razem, mimo że nie łączyły ich więzy krwi. Ale połączyło ich coś znacznie silniejszego: uczucia, pragnienia i plany, a także obietnica, że będą przyjaciółmi aż do śmierci.

Życie jednak błyskawicznie zweryfikowało naiwne marzenia. Rain wyjechał, by zostać światowej sławy raperem. Szybko okazało się, że sen o sławie ma swoją cenę. Wydawało się, że jego życie pędzi bez hamulców. Używki omal go nie zabiły.

Po powrocie z odwyku Rain postanawia odbudować swój wizerunek. Manager namawia go, żeby wziął udział w programie fundacji spełniającej marzenia osób z chorobami krytycznymi.

W tym czasie życie Olivii wywróciło się do góry nogami, bo lekarze przekazali jej brutalną prawdę o chorobie. Dziewczyna musiała zrezygnować z realizacji marzeń, które do tej pory pomagały jej przetrwać wykańczające leczenie.

Gdy po latach spotyka na swojej drodze Raina, szybko dociera do niej, że po chłopaku, z którym składali sobie obietnicę, nie ma już śladu.

Miło nam jest Was poinformować Drodzy Uczniowie, że uczestnicy wyjazdu do Juchowa zakupili trzy nowe pozycje wydawnicze do biblioteki szkolnej za kwotę ok. 100 zł. W nagrodę za wzbogacenie księgozbioru, uczniowie otrzymają uwagi pozytywne.

Oto nowe propozycje wydawnicze w bibliotece:

"Śpiączka" – autor Graham Masterton,

"Co wyszeptał nam deszcz" – Joanna Balicka

"A jeśli jesteśmy złoczyńcami" - M.L. RIO

Zapraszamy do wypożyczenia!

23 kwietnia co roku na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Ustanowione przez UNESCO święto ma na celu promocję literatury i czytelnictwa.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to święto promujące radość obcowania z książką i z czytania. Historycznie idea święta ma swój początek w Katalonii i sięga roku 1930. 23 kwietnia to symboliczna data w literaturze światowej – to dzień urodzin lub śmierci kilku wybitnych autorów, m.in. Williama Szekspira, Miguela de Cervantesa i Maurice’a Druona. Był to więc naturalny wybór, aby właśnie wtedy złożyć hołd książkom i pisarzom. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich proklamowano podczas Konferencji Generalnej UNESCO, która odbyła się w Paryżu w 1995 roku.

„Książki to jedne z najbardziej niezwykłych przedmiotów, jakie istnieją, i właśnie im poświęcony jest ten dzień. Książka, niezależnie od formatu, jest niezbędnym środkiem edukacji i źródłem wiedzy. To dzięki książkom uczymy się czytać. I to dzięki nim zdobywamy informacje, zapewniamy sobie rozrywkę i potrafimy zrozumieć otoczenie. Książka to także wyjątkowy sposób na odkrywanie światów i postaci, których inaczej byśmy nie poznali, a tym bardziej nie zrozumieli. Tworząc dialog między miejscami i czasami, książki dają nam bliski dostęp do inności i rozwijają wzajemny szacunek i zrozumienie między jednostkami i kulturami” – pisze w okolicznościowym przesłaniu Audrey Azoulay, dyrektor generalna UNESCO.

19 kwietnia 2023 r. (ŚRODA) w naszej szkole zostanie przeprowadzona akcja społeczno-edukacyjna "ŻONKILE".

Akcja związana jest z obchodami 80.rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Proszę zapoznać się z ofertą edukacyjną muzeum Polin w Warszawie ( link podajemy poniżej =>klasy 7-8 szkół podstawowych i szkoły ponadpodstawowe ). Od godziny 8.00 rano będzie można (środa) obejrzeć animację -premierę "Zdążyć przed Panem Bogiem" ( klasy maturalne powinny obejrzeć ten film,ponieważ "Zdążyć przed Panem Bogiem" Hanny Krall to lektura obowiązkowa ! ). Film trwa ok. 18 minut. Poza tym w dostępnych materiałach jest też film utrzymany w stylistyce youtuberskiej "Muranów-Dzielnica Północna" ,do obejrzenia którego również zachęcamy.

MATERIAŁY EDUKACYJNE MUZEUM POLIN można wykorzystać na każdej lekcji ! Pozdrawiamy-koordynatorzy akcji "ŻONKILE".

https://polin.pl/pl/akcja-zonkile-w-szkolach-bibliotekach-i-instytucjach?utm_source=facebook&utm_medium=post&utm_campaign=zonkile&utm_content=zgloszenia-Zonikle-2023&fbclid=IwAR2pZLor-6tB-6NR72rV4KG-VwqGQUQfziae0P8G7Bcj_LQAwxBDk1s8Hv4

Dodatkowo zachęcamy do zapoznania się ciekawym artykułem "Pamięć dziedziczona"

Agata Tuszyńska o powstaniu w getcie warszawskim i swojej babce Deli (vogue.pl)