Informacje z biblioteki i czytelni

7 września 2018r. uczniowie i nauczyciele ZSR wzięli kolejny raz udział w ogólnopolskiej akcji NARODOWE CZYTANIE.

W tym roku była to książka Stefana Żeromskiego -„Przedwiośnie”

               Przedwiośnie to ostatnia powieść, która została opublikowana w 1924 roku. Pisarz dokonał w niej bilansu pierwszych lat niepodległości Polski, zwracając uwagę na entuzjazm, chęć odbudowy państwa, ale także na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Do tej pory ukazało się ok. 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań Przedwiośnia.

W tym roku formuła wydarzenia była inna niż w ubiegłych latach. Organizatorzy zaproponowali audycję telewizyjną, ponieważ w Zespole Szkół Rolniczych istnieje studio telewizji dydaktycznej. Program był transmitowany na żywo do każdej klasy. Oliwia i Martyna z IV klasy Technikum Weterynarii przypomniały jak narodziła się idea akcji NARODOWE CZYTANIE oraz zaprezentowały list Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Fragmenty lektury wybranej w roku 100 – lecia niepodległości Polski odczytywali uczniowie klas III i IV oraz Para Prezydencka. W audycji wykorzystano także inne materiały przygotowane przez Kancelarię Prezydenta RP oraz fragmenty filmu Przedwiośnie w reżyserii Filipa Bajona.

Mamy nadzieję, że forma, sposób prezentacji książki z okazji NARODOWEGO CZYTANIA zachęci czytelników do sięgnięcia po nią i do debaty nad kształtem RP w stuletnią rocznicę odzyskania niepodległości.