Nowości w bibliotece

Nowe książki pochodzą od klas, zakupione w ramach konkursu pt. „ Wzbogać księgozbiór biblioteki szkolnej w nowości czytelnicze” z okazji przypadającego w październiku Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych.Książka od uczniów z klasy I TMRiA/TW
Edward Said nazwał Al-Andalus wcześniejszą wersją naszego własnego hybrydycznego świata – przez osiem wieków południe Hiszpanii i okoliczne regiony zamieszkiwali i współtworzyli żydzi, muzułmanie i chrześcijanie. Książka na każdym kroku rozpięta jest między historią i współczesnością, między reportażem i esejem. Równie ważne są tu arabsko-wielokulturowa przeszłość Al-Andalus, jak i to, jak rezonuje ona dziś. Opisując średniowiecze i początki nowożytnego świata, autorka wyławia zadziwiająco aktualne wątki i pokazuje, jak dzisiejsi Andaluzyjczycy i Andaluzyjki obchodzą się z tym nietypowym dziedzictwem (nie brakuje takich, którzy mówią, że są „potomkami Maurów”), oraz jak dziś w praktyce wygląda wielokulturowość tego regionu (Andaluzja nazywana jest „nową Lampedusą”). Koegzystencja, spotkanie tak zwanego Zachodu z tak zwanym islamem, płynność granic, lecz także fundamentalizmy, wypędzenia, egzorcyzmowanie innych… Al-Andalus to potężny mit, ale – jak twierdzi andaluzyjski antropolog José Antonio González Alcantud – mito bueno, „dobry mit”, który pozwala poszerzać granice wyobraźni i myślenia o dzisiejszej Europie i stojących przed nami wyzwaniach.

Książka od uczniów z klasy I TW
  Miłość, która niejedno ma imię, może być znaleziona wszędzie – nawet w miejscu niedoszłego samobójstwa. Oto historia dwójki młodych ludzi, wspólnie próbujących przeżyć w tym szarym świecie. Theodore Finch to pozornie niczym niewyróżniający się nastolatek. Problem w tym, że codziennie rozmyśla nad rozmaitymi sposobami pozbawienia się życia. Jednocześnie cały czas poszukuje czegoś, co pozwoliłoby mu na dalsze trwanie w codziennej rutynie. Jedyne, co mu potrzebne, to cel, nowa motywacja. Violet Markey to z kolei dziewczyna, która nie potrafi pożegnać się ze swoją przeszłością. Codziennie ucieka myślami do tego, co już nie wróci i jednocześnie odlicza dni do zakończenia szkoły. Marzy o rozstaniu się z małym miasteczkiem w stanie Indiana – i z rozpaczą po śmierci ukochanej siostry.

Bohaterowie spotykają się w końcu, niby przypadkiem, na dachu szkolnej wieży. To wydarzenie zaważy na ich przyszłości, która do tej pory stała pod znakiem zapytania. Z miejsca rodzi się między nimi nietypowa relacja, a wspólna praca nad projektem geograficznym tylko pogłębia ich uczucia. Razem ruszają w drogę, która ma jeden cel: odkryć cuda pozornie nieciekawego stanu, który zamieszkują. Widzą miejsca dziwne, piękne, brzydkie, szokujące, a nawet przerażające. Być może Finch w końcu przestanie być wariatem, za którego wszyscy go uważają, a Violet zacznie żyć teraźniejszością.

Powieść Jennifer Niven to dzieło dla młodzieży, które, podejmując trudny temat, zachowuje w sobie niebywałą lekkość. Dzięki temu z każdą kolejną stroną, gdy bohaterowie przeżywają prawdziwe wstrząsy, czytelnik wczuwa się w ich sytuację i odnajduje w ich podróży część własnych pragnień. Autorka napisała swoją książkę w oparciu o prawdziwe wydarzenia, których sama była uczestniczką. Ona, tak jak i Violet, też kiedyś poznała chłopaka poszukującego swojego miejsca na świecie. Nigdy o nim nie zapomniała, a swoje wspomnienia zamieniła w powieść. To czyni “Wszystkie jasne miejsca” książką wyjątkową, prawdziwą i jeszcze bardziej poruszającą. Opis od wydawcy

2 Książki od uczniów z klas: IV TMRiA/TTD II TMRiA /TTD
Arrakis, zwana Diuną, to jedyne we wszechświecie źródło melanżu. Z rozkazu Padyszacha Imperatora planetę przejmują Atrydzi, zaciekli wrogowie władających nią dotychczas Harkonnenów. Zwycięstwo księcia Leto Atrydy jest jednak pozorne – przejęcie planety ukartowano. W odpowiedzi na atak Imperium i Hark Arrakis, zwana Diuną, to jedyne we wszechświecie źródło melanżu. Z rozkazu Padyszacha Imperatora planetę przejmują Atrydzi, zaciekli wrogowie władających nią dotychczas Harkonnenów. Zwycięstwo księcia Leto Atrydy jest jednak pozorne – przejęcie planety ukartowano. W odpowiedzi na atak Imperium i Harkonnenów dziedzic rodu Atrydów Paul staje na czele rdzennych mieszkańców Diuny i sięga po imperialny tron. Oszałamiające połączenie przygody oraz mistycyzmu, ekologii i polityki. Diuna otrzymała dwie najbardziej prestiżowe nagrody SF: Nebula i Hugo. Dom Wydawniczy REBIS oddaje czytelnikom nowe, poprawione wydanie cyklu „Kroniki Diuny”, który tworzą: Diuna, Mesjasz Diuny, Dzieci Diuny, Bóg Imperator Diuny, Heretycy Diuny i Kapitularz Diuną. Najnowszą ekranizację Diuny wyreżyserował Denis Villeneuve (Blade Runner 2049, Sicario). Autorami scenariusza są Eric Roth (Forrest Gump), Jon Spaihts (Doktor Strange) i Denis Villeneuve, a muzyki – Hans Zimmer (Gladiator, Incepcja, Dunkierka). W obsadzie gwiazdy światowego kina: Timothée Chalamet, Rebecca Ferguson, Stellan Skarsgård, Jason Momoa, Charlotte Rampling, Javier Bardem, Josh Brolin, Zendaya i Oscar Isaac. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Książka od uczestników wycieczki do Gdańska: klasa IITR/TW oraz IIITMRiA-5
W tej rodzinie matki nie potrafią być matkami. W tej rodzinie córki nienawidzą matek. Moja babka Wera wiele lat temu bardzo kogoś pokochała. Ceną za miłość było zesłanie do jugosłowiańskiego obozu, gorszego niż Auschwitz, położonego na skalistej, spalonej słońcem wyspie. To, co się tam wydarzyło, zdecydowało o losach naszej rodziny. Nina – córka Wery – miała wtedy sześć lat. Musiała sobie radzić sama. Kiedy dorosła, porzuciła swoje dziecko. Czyli mnie.  Ja jestem Gili. Jestem córką Niny i wnuczką Wery. I to ja muszę w końcu poznać całą historię. Odkryć rodzinne zdrady i zrozumieć, dlaczego odziedziczyłam traumę, na którą nie zasłużyłam. Gdyby Nina wiedziała to oparta na prawdziwych wydarzeniach najnowsza powieść Dawida Grosmana – wybitnego pisarza izraelskiego, wymienianego jako pewny kandydat do Literackiej Nagrody Nobla. Literackie arcydzieło wbijające w fotel, które pozwala zrozumieć, dlaczego relacje z najbliższymi bywają tak trudne, a miłość jest zawsze wyborem. W swojej powieści Grosman tworzy migotliwą mozaikę wspomnień, w której odziedziczone traumy, rodzinne zdrady i wielka miłość składają się w głęboko ludzki obraz życia kilku żydowskich pokoleń. Z uzasadnienia werdyktu dotyczącego przyznania Berman Literature Prize “Najnowsza powieść Grosmana, czuła i zarazem niepokojąca, to spojrzenie na trzy pokolenia kobiet, których więzi zostały nadwątlone przez czasy wojen i zamętu. (…) Kolejne wielkie osiągnięcie na długiej liście sukcesów izraelskiego pisarza.”- „Publishers Weekly” “Krok po kroku Grosman odkrywa przed nami najciemniejsze zakamarki ludzkiej duszy, cały czas wnikliwie badając skutki traumy dziedziczonej z pokolenia na pokolenie.”- „Livres Hebdo” “Grosman jest mistrzem literatury odkupienia. To świetny pisarz i z pewnością przyszły laureat Nagrody Nobla.”-„Der Spiegel” Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Książka od uczniów z klasy IV TR
  Ballada o śląskim Teksasie, czyli w poszukiwaniu ziemi obiecanej… Pewnego dnia z dalekiego Teksasu do śląskiej wsi Płużnicy przychodzi list. To zaproszenie od franciszkanina, ojca Leopolda Moczygemby, skierowane do jego braci z rodzinami. Jest połowa XIX wieku. Płużniczanom, mimo zniesienia pańszczyzny, żyje się coraz trudniej. Postanawiają wyruszyć do Ameryki. Bardzo szybko się okazuje, że w tę podróż wybiorą się nie tylko krewni zakonnika… Kilkuset Ślązaków udaje się w ponaddwumiesięczną odyseję przez kraje niemieckie, Ocean Atlantycki i prerie Teksasu. Zakładają istniejącą do dziś osadę Panna Maria nieopodal San Antonio. Tyle historia, która stanowi tło ballady o teksaskich Ślązakach, pełnej humoru, wzruszeń i lokalnego kolorytu, gdzie ślonsko godka funkcjonuje na równych prawach z angielskim i hiszpańskim. Czy Teksas okaże się dla Ślązaków rajem na ziemi? Zmieniają się realia, zmieniają się ludzie. Inne czasy, inny świat. Tylko… czy na pewno? Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Książka od uczniów z kl. III TMRiA-5
 
NAJBARDZIEJ SZOKUJĄCY STAND-UP, NA JAKIM KIEDYKOLWIEK BYLIŚCIE Pewnego dnia do sędziego Avishaia dzwoni dawno niewidziany kolega z dzieciństwa, by zaprosić go na swój występ. Niczego nie wyjaśnia – nalega jednak, by gość zjawił się tego wieczoru na widowni.
Nieoczekiwanie stand-up dojrzałego komika zamienia się w okrutny pojedynek z przeszłością. O czym i o kim tak naprawdę opowiada występujący i jaką tajemnicę odkryje przed widzami? Czy publiczność będzie w stanie znieść tę historię? Ile prawdy potrafimy przyjąć, gdy okazuje się ona nie do wytrzymania?
W tej nagrodzonej Międzynarodową Nagrodą Bookera powieści humor jest jak pistolet przystawiony do żeber, a przeszłość pochłania teraźniejszość i nie zostawia miejsca na oddech. Wybitna proza, która nie oszczędza nikogo i czyni czytelnika zupełnie bezbronnym.  To nie jest książka o stand-upie. To książka o sztuce i o jej związku z cierpieniem. (…) Pewne prawdy jesteśmy w stanie przyjąć jedynie poprzez opowieść – a Grosman, tak jak komik Dowale, jest mistrzem opowiadania prawdy „The Guardian”
Niewielka książka Grosmana jest niesłychanie pojemna, mieści w sobie opowieść o traumie, o Izraelu, o dziecku, ale i o żałobie, bo spektakl zamienia się w seans przywoływania zmarłych. I jest jeszcze jeden bohater – śmiech – wyzwalający, który jest obroną, choć bywa też sposobem piętnowania.
Justyna Sobolewska, „Polityka”. Zwięzłe, szokujące arcydzieło, w którym absurd i humor stają się narzędziami odkrywania najmroczniejszych obszarów ludzkiej egzystencji „The Sunday Times”
Wybitny przykład pisarskiego rzemiosła, w którym każde zdanie się liczy, każde słowo ma znaczenie.
Nick Barley, przewodniczący jury Międzynarodowej Nagrody Bookera Dawid Grosman jest po prostu największym żyjącym powieściopisarzem „Frankfurter Allgemeine Zeitung” Powyższy opis pochodzi od wydawcy

Książka od uczniów z kl. III TR/TRe
Obsypana nagrodami – w tym prestiżowymi Wingate Literary Prize, Agnon Prize oraz Ramat Gan Prize – pikarejska powieść o kobiecie, która uzbrojona w rzeźniczy nóż, wyrusza w niebezpieczną podróż, by przywrócić spokój swojej rodzinie. Fania Kajzman – oddana żona i matka pięciorga dzieci – szokuje mieszkańców Motolu i sąsiednich wsi, gdy w środku nocy opuszcza swój dom i rozpływa się w mroku. Wprawdzie mężczyźni znikają w tej okolicy od wielu lat, ale żeby żona i matka? Czy ma to coś wspólnego z zaginionym szwagrem Fani, który zostawił jej siostrę już niemal rok temu i uciekł do Mińska? A może Fania dała się uwieść tajemniczemu Żiżkowi Breszowowi, który również zniknął tej samej nocy? Z pewnością ta ucieczka nie ma związku z osobliwym morderstwem na skraju drogi prowadzącej do miasteczka Telechany. Bynajmniej nie może tutaj chodzić o Fanię Kajzman, choć przecież mieszkańcy Motolu od lat nazywają kobietę a wilde chaje, dziką bestią… To by jednak było aż nazbyt niesamowite. Prawda? *** Nieskrępowana wyobraźnia i tętniący życiem styl głęboko zapadną wam w pamięć. Niezwykła, działająca na wyobraźnię lektura. DAVID GROSSMAN. Niezwykle piękna i zaskakująca opowieść. GARY SHTEYNGART Iczkovits ma ogromny talent i będzie o nim jeszcze bardzo głośno. DORIT RABINYAN Powyższy opis pochodzi od wydawcy

Książka od uczniów z kl. I TTD
Kobe Bryant. Mentalność Mamby. Jak zwyciężać Koszykówka była całym jego życiem, spełnieniem zawodowym i pasją. Był znakomitym zawodnikiem i jeszcze długo nikt nie będzie w stanie mu dorównać. Nawet jeśli nie jesteś fanem sportu, sięgnij po książkę napisaną przez legendę amerykańskiej koszykówki – Kobe’ego Bryanta pod tytułem „Kobe Bryant. Mentalność Mamby. Jak zwyciężać”. Kulisy treningów NBA Jak dowiesz się z książki biograficznej Kobe’ego Bryanta, treningi koszykówki nie są wyłącznie treningami fizycznymi. On sam musiał wiele przejść i wiele się nauczyć, aby na boisku dawać z siebie wszystko. Kulisy przygotowań do rozgrywek jednego z najlepszych koszykarzy na świecie mogą Cię zaskoczyć. Trenował on fizycznie, ale równolegle nastawiał się psychicznie do tego, by zwyciężać w kolejnych meczach. Umieszczona w tytule tej pozycji „mentalność Mamby” była kluczem do sukcesu zawodowego koszykarza. Dowiedz się, jak Kobe Bryant za każdym razem przygotowywał się do zmierzenia się z kolejnym rywalem. Jak rozwijała się jego pasja, umiejętności fizyczne i strategia gry. Jak radził sobie z kontuzjami, które i jego nie ominęły. Jak wyglądało życie prywatne Kobe`ego? Czy taki koszykarz jak Kobe Bryant miał czas na życie domowe? Założył rodzinę, ale w jaki sposób godził obowiązki męża i ojca z treningami? W swoich literackich wspomnieniach koszykarz wyznał, że udawało mu się to, choć wymagało dobrej organizacji życiowej. W książce znajdziesz nie tylko wypowiedzi biograficzne pisane przez Kobe’ego Bryanta, ale również zdjęcia autorstwa Andrew D. Bernsteina. Prześledź podróż sportowca − od pierwszych treningów na boisku po tytuł najlepszego koszykarza NBA. Powyższy opis pochodzi od wydawcy

Książka od uczniów z kl. II TR/TW
Bestsellerowy autor “Raczej szczęśliwego niż nie” i “Zostawiłeś mi tylko przeszłość” zachwyca nową poruszającą powieścią. Piątego września, krótko po północy, Mateo Torrez i Rufus Emeterio otrzymują wiadomość telefoniczną: dzisiaj bezpowrotnie odejdą z tego świata. Mogą jednak odpowiednio przygotować się na nadchodzącą śmierć. Są dla siebie zupełnie obcymi ludźmi, lecz z różnych powodów każdy szuka nowej bratniej duszy na czas swojego Dnia Ostatecznego. Dzięki aplikacji Ostatni Przyjaciel Rufus i Mateo spotykają się, by przeżyć swoją pożegnalną wielką przygodę – niezapomniany dzień, który na zawsze zmieni życie ich obu.W swojej ponurej i jednocześnie napełniającej nadzieją powieści Adam Silvera przypomina nam, że nie istnieje życie bez śmierci i miłość bez straty. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Książka od uczniów z kl. I TAK/TR
Dwunastoletni Łukasz wyjeżdża z mamą samochodem na wymarzone wakacje. Mają wypadek, po którym chłopiec trafia do szpitala, a stamtąd do pensjonatu swojej ciotki w niewielkim nadmorskim miasteczku. Nie potrafi przystosować się do nowego życia – nie dogaduje się ani z ciotką, ani z innymi dziećmi. Czuje się samotny i marzy, by wyrwać się z obcego mu miejsca. Przypadkowo odkrywa, że niebieskie drzwi w starym pensjonacie można otworzyć tak, by zaprowadziły go do innego świata. Baśniowego, tajemniczego i na pozór przyjaznego, choć Łukasz szybko się przekona, że tylko do czasu…Za niebieskimi drzwiami Marcina Szczygielskiego to – podobnie jak “Omega” i “Czarny Młyn” tego samego autora – książka dla młodzieży. Można ją nazwać powieścią przygodową czy obyczajową, choć znajdziemy w niej też liczne motywy znane z literatury science fiction i horrorów. Niezwykle precyzyjnie jest w niej budowane napięcie – prosta na początku fabuła obfituje w nieoczekiwane zwroty, nic też nie zapowiada zaskakującego finału…Równie ważne jak pochłaniająca czytelnika akcja jest jednak to, że książka tak wyraziście mówi o emocjach współczesnych nastolatków – ich samotności, marzeniach, wyborach – oraz nieumiejętności budowania relacji zarówno z rówieśnikami, jak i z najbliższą rodziną. To także historia poszukiwania ojca, którego Łukasz nigdy nie poznał, a za którym tęsknił przez całe swoje dwunastoletnie życie. Od wydawcy: “Przykład baśniowej fantastyki na światowym poziomie.”

Książka od uczniów z kl. I TAK/TR
Jak długo jeszcze masz zamiar spełniać oczekiwania innych?
Jak długo jeszcze będziesz spychać na dalszy plan to, co dla ciebie ważne i czego naprawdę chcesz?
Jak długo jeszcze to, co robisz, będzie zadowalać wszystkich poza tobą?Wiemy, jak długo. Aż poznasz Alexandrę Reinwarth – niemiecką dziennikarkę, która postanowiła powiedzieć: pieprzyć to! I takiej samej odwagi chce nauczyć ciebie. To nie jest kolejny nudny poradnik. To książka, w której autorka opisuje swoje życie. Dzięki niej dowiesz się, jak inaczej można obchodzić się z ludźmi i rzeczami, jak reagować na okoliczności. Nauczysz się, jak z dystansem podchodzić do życia, nie będąc przy tym suką.Decyduj o tym, czego chcesz, jak chcesz i kiedy chcesz. To twoje życie, twoje decyzje i twoje marzenia. Jeśli ciągle będziesz spełniać cudze oczekiwania, nigdy nie poczujesz prawdziwej radości życia. Pieprzyć to, co myślą inni. Zacznij żyć dla siebie! Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Książka od uczniów z II TR/TW
  Mistrz” przywraca pamięć o legendarnym polskim bokserze, mistrzu wszech wag Auschwitz.
Nikt przed nim tego nie zrobił. Żaden z wycieńczonych szeregowych więźniów nie odważył się walczyć z silniejszymi, dobrze odżywionymi obozowymi kapo. „Teddy” pamiętał jednak, czego przed wojną nauczył go Papa Stamm: trzeba walczyć do końca. Zwycięstwa „Teddy’ego” na obozowych ringach to nie była tylko wygrana walka bokserska, to był pokaz niezłomności i nadzieja dla tysięcy więźniów, którzy patrzyli „jak Polak bije Niemca” i widzieli w tym zapowiedź zwycięstwa i końca wojny.
Ta książka to dokument pamięci. „Teddy” sam opowiada, co przeżył i widział. Jego historie trzymają w napięciu, nieraz budzą przerażenie, czasem głębokie wzruszenie szlachetną postawą współwięźniów albo zaciekawienie uczuciem rodzącym się w obozowym piekle. Relacje o niezwyciężonym „Teddym” pojawiają się we wspomnieniach byłych więźniów Auschwitz, ale on sam dotąd żył w cieniu swoich niewiarygodnych zwycięstw. Niezwykle skromny, pogodny człowiek – heros w skórze antybohatera – przez lata snuł swoje opowieści tylko w gronie rodziny i przyjaciół. Odnalezienie zielonego brulionu z zapiskami pozwoliło nareszcie oddać głos mistrzowi.Od 27 sierpnia 2021 r. w kinach będzie można już oglądać film „Mistrz” w reżyserii Macieja Barczewskiego inspirowany historią Tadeusza Pietrzykowskiego. W rolach głównych: Piotr Głowacki, Grzegorz Małecki, Marcin Bosak, Marian Dziędziel, Piotr Witkowski, Rafał Zawierucha, Marcin Czarnik i Jan Szydłowski.„Walczył i dawał nadzieję. Jego dzieje to gotowy materiał na film.”
Maciej Barczewski, reżyser filmu „Mistrz”
„Historia Tadeusza Pietrzykowskiego udowadnia, że człowiek dzięki silnej woli przetrwania i pasji może podjąć walkę nawet z największym złem, jednak żeby zwyciężyć, musi zacząć czynić dobro.”
Piotr Głowacki, odtwórca roli „Teddy’ego” w filmie „Mistrz” Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Książka od uczniów z III TR
Na tę książkę czekają wszyscy fani Katarzyny Bondy! Najpopularniejsza polska autorka powieści kryminalnych, po niemal 10 latach przerwy, prezentuje kolejną część uwielbianej przez czytelników (i wyczekiwanej!) serii z psychologiem śledczym – Hubertem Meyerem.
Nie spełniły jego fantazji. Zapłaciły krwią.
To będzie najtrudniejsze śledztwo w całej karierze Meyera.
Tylko on, telewizor i bateria tequili. Tak Hubert Meyer postanawia spędzić swój trzynastodniowy urlop. Ten plan się jednak nie powiedzie. Nieznajoma kobieta zaczyna nękać go dziwnymi esemesami, a wkrótce potem niezapowiedzianą wizytę składają mu zaprzyjaźnieni policjanci razem z prokurator Weroniką Rudy. Pół roku wcześniej jeden z funkcjonariuszy zastrzelił Japę, niebezpiecznego gangstera. Żeby ocalić policjanta przed grożącą mu karą, Meyer ma sporządzić ekspertyzę która, skieruje śledztwo na lewe tory. Śmierć Japy zostałaby wtedy uznana za gangsterskie porachunki. Potrzebna jest jednak „przykrywka”, zastępcza sprawa, nad którą śledczy będą oficjalnie pracować.

Wybór pada na morderstwo w Mosznej, gdzie na drodze prowadzącej do zamku porzucono zmasakrowane ciało młodego chłopaka. Kiedy Meyer i Rudy próbują odkryć tożsamość sprawcy, ten dokonuje kolejnych zbrodni. Śledczy przesłuchują kolejnych świadków. Trop wciąż się urywa. Za murami starego zamku aż buzuje od konfliktów. To będzie najtrudniejsze i najbardziej ryzykowne śledztwo w całej karierze Meyera. Powyższy opis pochodzi od wydawcy
 Wciągający od pierwszej strony Zimowy ogród to powieść niezwykła – epicka historia miłosna i jednocześnie kameralny portret kobiet na życiowych rozdrożach. Działa na wyobraźnię, porusza liryzmem i podnosi na duchu. Długo pozostaje w pamięci.
Czasem wystarczy otworzyć drzwi do przeszłości matki, aby odnaleźć swoją przyszłość.
Meredith i Nina Whitson są tak różne, jak tylko różne mogą być siostry. Jedna została w domu, zajmuje się dziećmi i rodzinną firmą; druga wyruszyła w świat i została słynną fotoreporterką. Kiedy ukochany ojciec ciężko zachoruje, obie siostry wraz nieakceptującą córek Anyą Whitson znajdą się przy nim. Nawet w tak ciężkich chwilach, matka jest wobec nich zimna i obojętna. Ojciec przed śmiercią wymusza na niej obietnicę: żona ma opowiedzieć córkom bajkę, którą zaczęła wiele lat temu i nigdy nie skończyła. Tym razem ma dokończyć.
Opowieść, którą usłyszą od matki, okaże się zaskakująca. Jest to historia wielkiej, wieloletniej miłości, która zaczęła się w mroźnym Leningradzie czasów drugiej wojny światowej, a finał znajdzie na współczesnej Alasce. Nina wręcz obsesyjnie chce poznać prawdę i to ona zmusza matkę i siostrę do wyprawy w przeszłość. Na jaw wyjdą sekrety które wstrząsną całą rodziną
      Zazdrosny mąż podejrzewa żonę o zdradę. Dwie siostry dokonują szokującego odkrycia. Uznany prawnik prowadzi śledztwo w sprawie dawnego morderstwa. W tym samym czasie pewna pielęgniarka traci siostrzenicę, a starsza pani swoje koty…
Te wszystkie sprawy spadają na barki prywatnego detektywa, Jacksona Brodiego. Były policjant, świetny dochodzeniowiec, przeżywa ciężkie chwile – otaczają go śmierć i intrygi, a na dodatek boryka się z rodzinnymi problemami.
Mimo przeciwności losu, Brodie kontynuuje śledztwa. Ku swojemu zaskoczeniu szybko dostrzega związek między sprawami!
Czy w natłoku nieszczęść podoła wyzwaniom?  
  Los Angeles. W rurze kanalizacyjnej znaleziono ciało mężczyzny. Okazuje się, że detektyw Wydziału Zabójstw, Harry Bosch, zna denata. Służyli razem podczas wojny w Wietnamie jako „tunelowe szczury”, oczyszczając je z lokalnych partyzantów. Bosch orientuje się, że były żołnierz miał związek z niedawnym napadem na bank. Sprawcy dostali się do środka, wykonując podkop. Policjant kontaktuje się z FBI, które wszczęło śledztwo w tej sprawie, jednak okoliczności zmuszają detektywa do prywatnego dochodzenia, które prowadzi go do zaskakującego odkrycia…

W związku z realizacją projektu „ PRIORYTET 3: ROZWIJANIE ZAINTERESOWAŃ UCZNIÓW PRZEZ PROMOWANIE I WSPIERANIE ROZWOJU CZYTELNICTWA WŚRÓD DZIECI I MŁODZIEŻY, W TYM ZAKUP NOWOŚCI WYDAWNIZYCH „NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA” NA LATA 2016-2020

Biblioteka szkolna wzbogaciła się o następujące książki:

                      L.p.TytułAutor
1.Gra o tron – 5 tomów Gra o tron, Starcie królów, Nawałnica mieczy, Uczta dla wron, taniec ze smokamiG.R.R. Martin
2.Joanna Chyłka –seria tom 1-9R. Mróz
3.Zielona milaS. King
4.Wiedźmin: Saga o wiedźminie tom 1-8A. Sapkowki
5.Gwiazd naszych winaJ. Green
6.Hobbit czyli tam i z powrotemJ.R.R. Tolkien
7.Władca pierścieni ( trylogia)J.R.R. Tolkien
8.Millenium trylogia Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet, Dziewczyna, która igrała z ogniem, Zamek z piasku, który runął.S. Larsson
9.Kwiat pustyniW. Dirie
10.InfernoD. Braun
11.Ojciec chrzestnyM. Puzo
12.Szukając AlaskiJ. Green
13.Buszujący w zbożuJ.D. Salinger
14.Miasto 44M. Mastalerz
15.Sherlock Holmes wydanie kompletne 9 tomów Księga wszystkich dokonań Sherlocka HolmsaA.C. Doyle
16.P.S. Kocham CięC. Ahern
17.Mistrz i MałgorzataM. Bułhakow
18.Harry Potter pakiet 7 książekJK Rowling
 Harry Potter i przeklęte dzieckoRowling
19.PachnidłoP. Suskind
20.MiseryS. King
21.Ślepnąc od światełJ. Żulczyk
22.Trzy metry nad niebemF. Moccia
23.Tylko Ciebie chcęF. Moccia
24.Trzy razy TyF. Moccia
25.Dlaczego mężczyźni kochają zołzyS. Argon
26.Zabić drozdaL. Harper
27.Poradnik pozytywnego myśleniaM. Quick
28.Zaginiona dziewczynaG. Flynn
29.Chrzest ogniaA. Sapkowski
30.Dziewczyna z pociąguJ. Heller
31.StolarstwoP. Forester
32.Wióry lecąK. Sawka
33.Stolarstwo kompediumCh. Trible
34.Prace w drewnieA. Kuraszkiewicz
35.Filary ziemi Świat bez końca Słup ogniaK. Follett
36.Smętarz dla zwierzakówS.King
37.Sklepik z marzeniamiS.King
38.Okruchy dniaKazuo Ishiguro
39.Nie opuszczaj mnieK. Ishiguro
40.Pogrzebany olbrzymK. Ishiguro
41.Malarz świata ułudyK. Ishiguro
42.Amerykańscy Bogowie, Koralina, Dym i lustraNail Gaiman
43.OutsiderS. King
44.Trylogia Pan Mercedes, Znalezione nie kradzione, Koniec wartyS. King
45.Podróż ludzi księgiO. Tokarczuk
45.Prawiek i inne czasy. Bieguni. Prowadź swój pług przez kości umarłych.O. Tokarczuk
46.KrólestwoSz. Twardoch
47.Gliniany mostM. Zusak
48.BidulM. Maślanka
49.Inny EliotG. Gardner
50.Ma być czystoA. Cieplak
51.Więzień labiryntu –seria 1  –więzień labiryntu 2 – próby ognia 3 – lek na śmierc 4 – rozkaz zagłady 5 – kod gorączkiJ. Deshner
52.Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domuD. Masłowska
53.W krainie czarówS. Chutnik
54.PoczwarkaD. Terakowska
55.Dr David Hunter – 6 tomów 1 – chemia śmierci 2 – zapisane w kościach 3 – szepty zmarłych 4 – wołanie grobu 5 – niespokojni zmarli 6 – zapach śmierciS. Beckett
56.Hera moja miłość tom 1 Lot komety tom 2A. Onichimowska
57.CarrieS. King
58.Mroczne wybrzeżaDaniele l.Jensen
59.Miasteczko SalemS. King
60. Tam gdzie spadają aniołyD. Terakowska
61.Teodor Szacki – Uwikłanie, Ziarno prawdy, Gniew 3 tomyZ. Miłoszewski
62.Złodziejka książekM. Zusak
63.Gliniany mostMarcus Zusak
64.Cmentarz zapomnianych książek 4 tomy 1 – cień wiatru 2 – gra anioła 3 – więzień nieba 4 – labirynt duchówC.R. Zafon
65.KrólestwoSz. Twardoch
66.Pamiętnik narkomankiB. Rosiek
67.Universum Metro2033D. Glukhovsky
68.Igrzyska śmierci tom 1-3 Igrzyska śmierci, W pierścieniu ognia, KosogłosS. Collins
69.1945 Wojna i pokójM. Grzebałkowska
70Pan Tadeusz  – AUDIOBOOKA. Mickiewicz
71.Trylogia – Audiobook w tł. S. Barańczaka W skład Trylogii wchodzą: Ogniem i mieczem (1884) Potop (1886) Pan Wołodyjowski (1888)H. Sienkiewicz