Zostań w domu i czytaj!

BIBLIOTEKA SZKOLNA „ROLNIKA”

# ZOSTAŃ W DOMU I CZYTAJ
e-booki za darmo, czyli legalne lektury w Internecie

Wolny czas w domu warto przeznaczyć na to, na co zwykle go nam brakuje – czyli np. na czytanie książek. Nie trzeba jednak bazować jedynie na domowej biblioteczce – oto portale oferujące darmowe e-booki, które jednym kliknięciem można pobrać na czytnik lub komputer.

  1. www.wolnelektury.pl

 Ogromna baza lektur szkolnych od pierwszej klasy aż po klasy maturalne. Na stronie znajdują się także e-booki obejmujące klasykę literatury światowej. Wszystkie teksty zostały profesjonalnie wydane i udostępnione w popularnych formatach, takich jak pdf czy mobi. Każdy e-book znajdujący się na stronie jest darmowy i legalny.

  1. Empik Premium/Czas w domu (www.empik.com)

Normalnie płatna usługa Empik Premium została właśnie udostępniona na 60 dni za darmo. Za 0 zł można uzyskać pakiet 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w abonamencie Empik Go. Wystarczy wpisać adres e-mail, by otrzymać darmowy kod ważny przez 60 dni.

  1. Chmura Czytania (chmuraczytania.kartalia.pl)

Chmura Czytania to portal oferujący bezpłatny dostęp do wszystkich swoich pozycji. Co udostępnia serwis? Jak piszą autorzy inicjatywy, związani z fundacją Festina Lente: Chmura Czytania daje książki, które sami chcemy czytać. Książki autorów mówiących rzeczy ważne – warte poznania, przypomnienia, czy wręcz odkrycia na nowo przez współczesnych Czytelników.
Nawigacja po stronie jest bardzo prosta, w dodatku z łatwością można pobrać pliki w formacie PDF lub w formacie przeznaczonym na czytnik.

  1. Fantastyka Polska (www.bazaebokow.robertjszmidt.pl)

Fantastyka Polska jest prywatną inicjatywą, oferującą za darmo około 300 pozycji współczesnych polskich autorów. Na stronie możemy znaleźć adnotację: Wszystkie teksty literackie umieszczone na tej stronie zostały udostępnione przez autorów i mogą być ściągane bezpłatnie. Do pobrania wybranej lektury wymagane jest założenie konta.

  1. Wkiźródła (wikisource.org)

Wikiźródła oferują bogatą bazę tekstów udostępnionych w domenie publicznej. Wśród klasyki literatury można tam znaleźć szereg mniej popularnych utworów, w tym powieści, poezji, a także publicystyki i dokumentów archiwalnych.
Wszystkie pozycje są dostępne za darmo, zaś strona bazuje na schemacie nawigacji identycznym do Wikipedii. Wybrane teksty można pobrać w dowolnym formacie – PDF, MOBI lub ePub.

  1. Ebooks43.pl (www.ebooki43.pl)

Stronie Ebooks43 przyświeca hasło: Dobre darmowe e-booki. Faktem jest, że serwis publikuje darmowe teksty, często niepublikowane w innych miejscach. Na portalu znaleźć można m.in. zbiory felietonów czy esejów.
Do pobrania książek wymagane jest założenie konta. Serwis oferuje pliki w formacie PDF, ePub i MOBI.

  1. Księgarnie

Wiele księgarni internetowych oferuje szereg darmowych pozycji, licząc oczywiście na zatrzymanie klienta i zachęcenie go do przyszłych zakupów. Możemy jednak bez jakichkolwiek zobowiązań skorzystać z darmowej oferty księgarni takich jak Publio, Woblink czy Nexto. Wszystkie bezpłatne e-booki znajdziemy w specjalnie wyszczególnionych działach.

www.publio.pl
woblink.com(katalog)ebooki/darmowe
www.nexto.pl/ebooki/darmowe

Zachęcamy wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły do skorzystania z w/w propozycji. Każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Warto wiedzieć  i zapamiętać, że: „Kto czyta książki, żyje podwójnie…”. Niech to mądre i głębokie przesłanie pomoże nam przetrwać w zdrowiu i spokoju trudny okres pandemii.

Jednocześnie informujemy, że biblioteka szkolna jest czynna. Oferujemy bogaty i ciekawy księgozbiór. Zapytania o dostępność wybranej pozycji książkowej należy kierować do p. Sylwii Murawskiej poprzez e-dziennik lub aplikację Teams. Wybrana książka na pewno trafi do zainteresowanego.

Tęsknimy za naszymi Czytelnikami. Wyrażamy nadzieję na rychłe z Nimi spotkanie.
Pamiętajmy wszyscy o zasadzie DDM – dystans, dezynfekcja, maseczka.

Pozdrawiamy serdecznie

Nauczyciele biblioteki szkolnej:
Sylwia Murawska
Maria Kurpińska
Grażyna Aleksandrowicz
Mirosława Dąbrowska