Fundusz Naturalnej Energii - realizacja zadań

Powszechnie wiadomo, że Zespół Szkół Rolniczych w Grudziądzu realizuje projekt "Bioróżnorodny i oszczędny w wodę Rolnik”.

 Projekt jest realizowany dzięki grantowi finansowemu z Funduszu Naturalnej Energii. Organizatorem konkursu jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., a Partnerem Konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia”,

Jesteśmy dopiero na półmetku, a już widać pozytywne efekty naszej ekologicznej działalności.

Wycieczka do ogrodu botanicznego do Powsina k/ Warszawy odbyła się 17 maja, a my jeszcze do tej pory delektujemy się wrażeniami i wiedzą którą tam zdobyliśmy.

W domkach dla owadów zostało zasklepionych już kilka słomek przez pożyteczne owady. Zaobserwowaliśmy również w naszym środowisku pożyteczne owady z grupy pluskwiaków i chrząszczy, które pomagają nam zwalczać mszyce. Już teraz można skorzystać ze ścieżki sensorycznej, by pobudzić zmysły. Wciąż czekamy, aż nasza łąka kwietna wymaluje się tysiącem kwiatów. Możemy podziwiać nasadzenia, z przeznaczeniem do wabienia motyli i owadów. Zadbaliśmy też o nasadzenia roślin użytkowych łącząc je w grupy na zasadzie uprawy współrzędnej. I tak między truskawkami wyrosła cebula i czosnek. Pod piennymi porzeczkami zazieleniło się od aksamitek i nagietków. W pobliżu warzyw znajduje się również poletko z gorczycą – ma za zadanie odstraszać gryzonie. Na terenie szkoły pojawiły się już pierwsze budki lęgowe dla ptaków, nietoperza, jeża i wiewiórki.

   

    

     

Przeglądając zakupioną w ramach projektu literaturę z zakresu architektury krajobrazu, nakręcilimy się jeszcze bardziej ekologicznie.

Bacznie obserwując specjalistów z Centrum Informacji i Edukacji Ekologicznej w Gdańsku postanowiliśmy wykonać mały ogród deszczowy - poza zaplanowanym w projekcie zbieraniem deszczówki, który jest w trakcie realizacji.

 Jeszcze chwila i także nasz kompostownik wzbogacimy w biopreparaty oraz pojawią się tabliczki informacyjne dotyczące naszych działań na terenie szkoły.laughing