W środę, 11 grudnia, w Centrum Kultury Teatr odbyła się gala finałowa konkursu „Wolontariusz Roku 2024”. W wydarzeniu uczestniczyła między innymi wiceprezydent Róża Lewandowska, uczestnicy konkursu oraz ich rodziny i przyjaciele, a także mieszkańcy Grudziądza.

Nagrody zostały wręczone w czterech kategoriach: Dziecięcy Wolontariusz Roku, Młodzieżowy Wolontariusz Roku, Wolontariusz Roku oraz Koło Wolontariuszy Roku.

Uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych im. Władysława Grabskiego w Grudziądzu wraz z opiekunami panią Mariolą Kaczmarek-Brzozowską oraz panem Pawłem Mańką zdobyli II miejsce w kategorii SZKOLNE KOŁO WOLONTARIATU

W skład szkolnego koła wolontariatu przy ZSR w Grudziądzu wchodzą uczniowie, którzy aktywnie działają w SK PCK-HDK, wolontariusze wspomagający Centrum Pomocy Dziecku oraz wolontariusze pomagający zwierzętom w schronisku. Najdłużej działającym kołem skupiającym tych, którzy bezinteresownie pomagają jest SK PCK, które funkcjonuje już ok.40 lat. Również od 26 lat aktywnie działa na terenie szkoły SK HDK.

Członkowie koła to uczniowie ZSR, którzy bardzo często zaczynają swoją przygodę z wolontariatem w I klasie i pozostają z nim do ukończenia szkoły. Niektórzy, zarażeni dobroczynnością w szkole, działają nadal w swoim dorosłym życiu np. krwiodawcy.

Mottem przyświecającym działalności koła wolontariatu w Zespole Szkół Rolniczych jest cytat amerykańskiego poety i dziennikarza Alberta Pike :

To, co robimy dla siebie, umiera razem z nami, co zrobimy dla innych, pozostaje i jest nieśmiertelne”. Jeśli wszystko robimy dla siebie, nikt tego nie zapamięta, nie będzie to ważne dla nikogo, natomiast to, co robi się dla innych, pozostaje w ich życiu na zawsze.”

Główne zadania członków szkolnego wolontariatu polega na współpracy z ZR PCK, Stacją Krwiodawstwa w Bydgoszczy, Bankiem Żywności, Schroniskiem dla zwierząt oraz Centrum Pomocy Dziecku. W ramach tej współpracy nasi wolontariusze:

– zbierają żywności w sklepach

– zbierają zabawki, książki dla dzieci

– biorą udział w kwestach ulicznych na rzecz podopiecznych PCK

– oddają krew

– zbierają plastikowe nakrętki, żeby przekazać fundusze na sprzęty rehabilitacyjne;

– biorą udział w akcji WOŚP;

– uczestniczą w szkoleniach pierwszej pomocy przedmedycznej i przekazują tę wiedzy innym,

– działają na rzecz schroniska dla zwierząt: zbierają karmę, akcesoria dla zwierząt, a także organizują akcje pozwalające zebrać fundusze dla podopiecznych schroniska (np. sprzedaż własnych wypieków na terenie szkoły).

Oprócz tego od kilku lat zapraszamy przedszkolaków na zajęcia z technologii drewna, podczas których dzieci mają okazję zobaczyć jak starsi koledzy pod opieką pana Pawła Mańki budują np domki dla ptaszków.

Przedszkolaki oraz uczniowie szkół podstawowych mają również okazje uczestniczenia w lekcjach pokazowych dotyczących wiedzy o zwierzętach i roślinach.

Dwa lata temu uczniowie z koła wolontariatu pod opieką opiekuna nawiązali współpracę z Centrum Pomocy Dziecku.

W ramach tej współpracy wolontariusze jeżdżą do placówek, gdzie opowiadają o wolontariacie, pomagają w pracach typu malowanie pomieszczeń czy też przy nasadzeniach wokół placówki.

Członkowie szkolnego klubu HDK corocznie biorą udział w akcjach poboru krwi organizowanych przez Zarząd Rejonowy PCK. Oprócz tego klubowicze oddają krew w ambulansie, który co roku w listopadzie przyjeżdża do Zespołu Szkół Rolniczych. Nasi krwiodawcy uczestniczą również w akcjach oddawania krwi dla konkretnej osoby.

W tym roku szkolnym Zespół Szkół Rolniczych włączył się do Ogólnopolskiej Kampanii Dzieciństwo bez Przemocy. Kampania ma na celu przeciwdziałanie przemocy wobec dzieci, promowanie wszelkich działań i inicjatyw.

Własnym pomysłem koła jest wspomniana wcześniej współpraca z przedszkolami i Centrum Pomocy Dziecku. Również cenna jest cykliczna współpraca ze schroniskiem dla zwierząt.

Nasi wolontariusze aktywnie działają, aby zwiększyć liczbę podpisów pod nowelizacją ustawy o zerwaniu łańcuchów. W związku z tym społeczność szkolna Zespół Szkół Rolniczych im. Władysława Grabskiego w Grudziądzu gościła przedstawicieli Fundacja Czarny Koń i przyłączyła się do akcji STOP ŁAŃCUCHOM

Na szczególne wyróżnienie zasługuje fakt, że od 26 lat bez przerwy na terenie szkoły działa pod egidą PCK – klub honorowych dawców krwi. Wiadomo, jak cennym płynem jest krew, której nie da się niczym zastąpić. Nasi wolontariusze nie zawodzą.

W tym roku wolontariusze po raz kolejny przystąpili do programu „Szkoła z Życiem”  , w ramach którego odbędzie się akcja propagandowa połączona z pobieraniem wymazu i rejestracją potencjalnych dawców szpiku.

Dzięki naszym uczniom, którzy już w ubiegłym roku uczestniczyli w projekcie #KOMÓRKOMANIA nasza szkoła otrzymała  Certyfikat Szkoły z Życiem.

Jesteśmy bardzo dumni z naszej młodzieży, że angażują się w bezinteresowną pomoc innym. A takie wyróżnienie utwierdza nas w tym, że robią to dobrze.


Dziękujemy wszystkim wolontariuszom i życzymy dalszych sukcesów.