Zespół Szkół Rolniczych im. Władysława Grabskiego w Grudziądzu realizuje projekt pt. „Praktyczna nauka zawodu na szczeblu międzynarodowym”, dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+)
w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) 2021-2027. Projekt jest realizowany na zasadach programu Erasmus+, ale dofinansowany z projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów
i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”, którego beneficjentem jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Projekt otrzymał numer 2024-1-PL01-KA122-VET-000241443 i jest realizowany w okresie 31.12.2024 – 30.12.2025. Dofinansowanie projektu wynosi 233 253,21 zł, w tym 192 480,55 zł ze środków Unii Europejskiej.
Projekt jest realizowany we współpracy z czeską firmą Educare et Labora s.r.o. z siedzibą w Ostrawie.

Projekt realizowany przez Zespół Szkół Rolniczych im. Władysława Grabskiego w Grudziądzu zakłada, że w wyniku działań nastąpi wzrost międzynarodowego wymiaru szkoły i kształcenia zawodowego, a także poprawa zdolności Zespołu Zarządzającego projektem do realizacji projektów międzynarodowych i współpracy z partnerami zagranicznymi. Realizacja projektu przyczyni się do poprawy kompetencji zawodowych, językowych, interpersonalnych, a także nabycia doświadczenia zawodowego u uczniów (staże zawodowe) oraz do wzrostu kompetencji kadry pedagogicznej w zakresie nauczanych przez nich przedmiotów (job shadowing). 

W projekcie weźmie udział  20 uczniów/uczennic  Zespołu Szkół Rolniczych im. Władysława Grabskiego w Grudziądzu, którzy kształcą się na kierunku technik weterynarii, technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki, technik rolnik oraz
4 nauczycieli przedmiotów zawodowych. Uczniom towarzyszyć będzie dwóch nauczycieli, którzy przyjmą rolę opiekunów.  

Staż będzie trwał 2 tygodnie (odbędzie się w okresie 29.09.2025 – 10.10.2025). Obserwacja pracy odbędzie się
w okresie  15.09.2025 – 19.09.2025 r.  Zadania w projekcie będzie wykonywała Szkoła oraz partner zagraniczny. Partner będzie odpowiedzialny za organizację staży, obserwacji pracy, pobytu w Czechach (w tym wyżywienia
i zakwaterowania), wsparcia kulturowego i mentoringu oraz monitoringu postępów uczestników i ich ocenę.

Uczestnikom zostanie zapewnione wsparcie przygotowujące do wyjazdu. Uczniowie wezmą udział w zajęciach dodatkowych w szkole: językowych, kulturowych i pedagogicznych. Nauczyciele, którzy wyjadą na job shadowing otrzymają materiały, które pozwolą im zapoznać się z kulturą Czech i różnicami kulturowymi. Uczestnicy zostaną ubezpieczeni i otrzymają kieszonkowe. 

Realizacja projektu pozwoli na wymianę doświadczeń na arenie międzynarodowej, czerpanie z bogactwa rozwiązań stosowanych z powodzeniem w innym europejskim kraju. Ogromne znaczenie ma także możliwość rozwoju kompetencji uczniów i kadry, nabycie przez uczniów doświadczenia zawodowego. Trudno o lepsze wyniki, niż te uzyskiwane podczas praktyk, w realnej sytuacji zatrudnienia. Równie istotny jest pozytywny wpływ realizacji projektu na umiejętności koordynacji kolejnych projektów.      

Udział w projekcie jest bezpłatny. Koszty utrzymania, podróż, ubezpieczenie, kieszonkowe, wycieczki kulturowe, przejazdy lokalne pokryte zostaną z budżetu projektu. Projekt jest finansowany ze środków EFS+ w podziale: 82,52% środki europejskie, 17,48% środki krajowe.

#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie