Międzynarodowe doświadczenie kluczem do sukcesu
Zespół Szkół Rolniczych im. Władysława Grabskiego w Grudziądzu realizuje projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) w ramach programu Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego (FERS) 2021-2027. Projekt jest realizowany na zasadach programu Erasmus+, ale dofinansowany z projektu „Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego”, którego beneficjentem jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji. Projekt otrzymał numer 2022-1-PL01-KA122-VET-000079884 i jest realizowany w okresie 1.10.2023 – 30.09.2024. Dofinansowanie projektu wynosi 172 019,01 zł.
Celami projektu są wdrożenie zagranicznych praktyk zawodowych dla 16 uczniów ZSR w Grudziądzu, a przez to rozwój zawodowy uczniów poprzez zdobycie międzynarodowego doświadczenia zawodowego oraz podniesienie kompetencji językowych. Ponadto celami są zwiększenie międzynarodowego wymiaru szkoły poprzez realizację projektu w partnerstwie zagranicznym oraz wzrost kompetencji kadry w zakresie zarządzania projektami.
W projekcie weźmie udział 16 uczniów/uczennic Zespołu Szkół Rolniczych im. Władysława Grabskiego w Grudziądzu z kierunków: technik architektury krajobrazu, technik weterynarii i technik organizacji reklamy, którzy wyjadą na staże do Czech w rejon Ostrawy. Uczniom towarzyszyć będzie dwóch nauczyli, którzy przyjmą rolę opiekunów. Projekt jest realizowany w partnerstwie z czeską firmą Educare et Labora s.r.o. z Ostrawy. Partner jest odpowiedzialny w projekcie za organizację staży, wsparcia kulturowego i mentoring. Będzie też prowadzić monitoring postępów uczestników i wraz z opiekunami praktyk dokonywać ich oceny.
Przed wyjazdem za granicę uczniowie przejdą przez intensywne zajęcia językowe, kulturowe i pedagogiczne w postaci zajęć dodatkowych w szkole. Uczestnicy zostaną ubezpieczeni, otrzymają kieszonkowe oraz podpiszą umowy ze szkołą oraz porozumienia o programach zajęć. Mobilność będzie trwała 4 tygodnie i rozpocznie się w kwietniu 2024 r. Po odbyciu staży uczestnicy i uczestniczki zostaną ocenieni za pomocą Kart Oceny Efektów Kształcenia i otrzymają certyfikaty od Partnera oraz dokumenty Europass Mobilność.
Projekt pozwoli uczniom i uczennicom na wzrost umiejętności przydatnych na rynku pracy, zwiększenie szans na zatrudnienie, wzrost usamodzielnienia i poczucia własnej wartości, podniesienie znajomości języków obcych, zwiększenie świadomości międzykulturowej, wzrost motywacji do dalszego kształcenia. Szkole projekt pozwoli na zaspokojenie potrzeb w zakresie wprowadzenia nowoczesnych technik nauczania i wzbogaci ofertę edukacyjną o możliwość realizacji staży zawodowych uczniów w zagranicznych przedsiębiorstwach. Wpłynie to na zwiększenie wymiaru europejskiego placówki oraz na poprawę kompetencji jej kadry.
Udział w projekcie jest bezpłatny. Koszty utrzymania, podróż, ubezpieczenie, kieszonkowe, wycieczki kulturowe, przejazdy lokalne pokryte zostaną z budżetu projektu. Projekt jest finansowany ze środków EFS+ w podziale: 82,52% środki europejskie 17,48 środki krajowe.
#FunduszeUE #FunduszeEuropejskie