Zespół Szkół Rolniczych w Grudziądzu
im. Władysława Grabskiego

 

 

Godziny otwarcia biblioteki w czasie nauczania zdalnego

 

 

Konkursy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

   

Rok 2020 – rokiem Jana Pawła II

18 maja przypada SETNA rocznica urodzin Jana Pawła II, a 2 kwietnia 15 rocznica śmierci. Przypominamy, że z tej okazji ruszył ogólnopolski projekt "Dar na stulecie". Ideą akcji jest wyzwolenie dobra, które zasiał w nas Jan Paweł II przez prawie 30 lat swojego pontyfikatu. 

 

 

 ***

 

8 MAJA – DZIEŃ BIBLIOTEKARZA I BIBLIOTEK 2020

Obchodzony 8 maja ogólnopolski Dzień Bibliotekarza i Bibliotek został zainicjowany przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich w 1985 r.. Wydarzenie, początkowo skierowane tylko do bibliotekarzy, z czasem stało się powszechnie obchodzonym świętem rozpoczynającym Tydzień Bibliotek.

 

 

***

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

 

We wtorek 23 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. W tym roku święto to poświęcone jest nie tylko promocji literatury i czytelnictwa oraz problematyki związanej z ochroną praw autorskich, ale także podkreśla znaczenie i ochronę języków rdzennych.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich proklamowany został w 1995 roku na 28. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO. Historycznie, idea święta ma swój początek w Katalonii i sięga roku 1930. Data obchodów – 23 kwietnia – związana jest z rocznicą urodzin lub śmierci kilku wielkich pisarzy: Szekspira, Cervantesa, Druona, Nabokova. Tego dnia w Hiszpanii, każdy kupujący książkę dostaje w prezencie różę.

Obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich gromadzą co roku miliony ludzi na całym świecie. Specjalne wydarzenia organizowane przez setki instytucji, szkół, bibliotek i wspierane także przez biznes odbywają się w ponad stu krajach.

„Książki są oknem na nasze wewnętrzne życie, a także bramą do wzajemnego szacunku i zrozumienia między ludźmi” – pisze w okolicznościowym przesłaniu Audrey Azoulay, Dyrektor Generalna UNESCO. „W tych burzliwych czasach książki ucieleśniają różnorodność ludzkiej pomysłowości, nadając kształt bogactwu ludzkich doświadczeń, wyrażając poszukiwania sensu i ekspresji, które wszyscy dzielimy, a które napędzają każde społeczeństwo do przodu. Książki pomagają spleść ludzkość w jedną rodzinę, zawierają wspólną przeszłość, historię i dziedzictwo, by stworzyć wspólne przeznaczenie, w którym wszystkie głosy są słyszane w wielkim chórze ludzkich aspiracji. Książki są naszymi sojusznikami w rozpowszechnianiu edukacji, nauki, kultury i informacji na całym świecie”.

„Książki są formą ekspresji kulturowej, która żyje poprzez i jako element wybranego języka. Każda publikacja jest tworzona w odrębnym języku i przeznaczona dla czytelników posługujących się danym językiem. Książka jest więc pisana, drukowana, wymieniana, używana i doceniana w danym środowisku językowym i kulturowym. Ten dzień stanowi okazję do wspólnej refleksji nad sposobami lepszego rozpowszechniania kultury słowa pisanego i umożliwienia dostępu do niego wszystkim osobom, mężczyznom, kobietom i dzieciom” .

 

***

19 KWIETNIA – ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA W GETCIE WARSZAWSKIM

 

 

Już po raz ósmy zachęcamy do udziału w akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim, które rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 roku. Tegoroczna edycja jest szczególna, bo i szczególne są warunki, z którymi przyszło nam się zmierzyć. W sytuacji, która zmusza nas do zachowania społecznego dystansu, jeszcze bardziej doceniamy wartość wspólnoty i ludzkiej solidarności. Akcji Żonkile od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć" – niech pamięć połączy nas i w tym roku, choć nietypowo, bo wirtualnie.

Marek Edelman – ostatni przywódca powstania i jeden z ocalałych z warszawskiego getta w rocznice powstania składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie bukiet żółtych kwiatów. Kontynuujemy tę tradycję, rozdając podczas każdych obchodów rocznicy powstania tysiące papierowych żonkili.

 W tym roku, wyjątkowo, na ulicach nie spotkamy wolontariuszy rozdających żonkile – symbol pamięci o Powstaniu. Możemy jednak wyhodować kwiat w domowym zaciszu. To proste i wcale nie wymaga ogrodniczego zacięcia.

 

 

***

        „Antologia niepodległości” - lista 44 lektur

            W 2018 roku, w którym obchodzimy 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości będziemy czytali o odradzającej się i odrodzonej Polscezapowiedział Prezydent Andrzej Duda, który wraz z Pierwszą Damą zaproponował czytelnikom  Antologię Niepodległości

- Zachęcam jednocześnie do czytania Antologii Niepodległości, przygotowanej z myślą o tym jubileuszowym roku. Prezentuje ona powstałe na przestrzeni wielu wieków utwory, zaliczane do kanonu polskiej literatury patriotycznej. Ufam, że wraz z Narodowym Czytaniem stanie się inspiracją do podejmowania wciąż na nowo debaty o sprawach Ojczyzny, o dawnej i o przyszłej Rzeczypospolitej – dodał w liście Prezydent.

***

Kwestowali razem z Towarzystwem Opieki nad Zabytkami

Wolontariusze Zespołu Szkół Rolniczych po raz kolejny odpowiedzieli na apel Towarzystwa Opieki nad Zabytkami - Oddziału w Grudziądzu. Uczniowie wzięli udział w kweście na odnowę zabytkowych nagrobków na Cmentarzu Farnym. Dziękujemy wszystkim wolontariuszom, którzy poświęcili swój czas przyczyniając się do odnowy zabytkowej części cmentarza.

                              

***

Spotkanie z dietetyczkami

24.10.2018r. podczas Festiwalu Zawodów odbyło się spotkanie z paniami dietetyczkami z firmy NaturHouse.

W sali gimnastycznej został przeprowadzony  wykład na temat zdrowego odżywiania a po prelekcji   zaproszono młodzież  do klasy  na indywidualne porady dietetyczne. Tu można było zważyć się na specjalnej wadze mierzącej poziom wody i tłuszczu w organizmie, uzyskać wskazówki dietetyczne oraz zapoznać się z literaturą dotyczącą  tematyki prozdrowotnej  znajdującej się w bibliotece szkolnej. Spotkanie to na pewno zaowocuje zmianami w diecie każdego ucznia.

 

          

ŚLADAMI II RZECZYPOSPOLITEJ - GDYNIA

19.10.2018r. odbyła się zorganizowana przez "Bibliotekę ZSR " Wycieczka do Gdyni pod hasłem przewodnim:  „Gdynia oknem na świat dla międzywojennej Polski”. Poznajmy historię, piękno miasta i ojców tego sukcesu. Zwiedzanie  Muzeum Emigracji. Wycieczka wpisuje się w działania związane z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestnikami wycieczki byli uczniowie klas Technikum

Cel wycieczki:

  • krzewienie wartości patriotycznych w ramach obchodów 100 - lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę,
  • przybliżenie postaci zasłużonych dla rozwoju miasta i propagatorów polskości,
  • poznanie historii powstania miasta,
  • poznanie architektury miasta,
  • kształtowanie szacunku dla osiągnięć twórców II Rzeczypospolitej,
  • uświadomienie uczniom idei wolności, niezależności, szerokich możliwości wynikających z dostępu do Morza Bałtyckiego,
  • pogłębianie poczucia tożsamości narodowej,
  • pogłębianie wiedzy historycznej najbliższego regionu,
  • umiejętność pozyskiwania informacji   

Harmonogram wycieczki:

  • 8.20   - zbiórka w holu szkoły (przy portierni)
  • 8.30   - wyjazd do Gdyni
  • 10.40  - przyjazd do Gdyni – Skwer Kościuszki
  • 11.00  - zwiedzanie statkiem portu Gdynia
  • 12.30  - spotkanie z przewodnikiem i zwiedzanie Gdyni
  • 13.30  - przejazd do Muzeum Emigracji
  • 13.50  - zwiedzanie muzeum z przewodnikiem
  • 16.15  - przerwa obiadowa
  • 17.00  - spacer po molo i klifie w Orłowie
  • 18.00  - 19.30 powrót do Grudziądza

 

 

 

 

♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠

 KONKURS

 konkurs plastyczny pt. Polska książka obrazkowa młodego czytelnika

Zapraszamy uczniów w wieku od 16 do 19 lat do udziału w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym, którego organizatorem  jest  Biblioteka Pedagogiczna oraz  Wojewódzka Biblioteka Publiczna – Książnica Kopernikańska w Toruniu. Autor pracy musi wykonać ilustrację do wybranej przez siebie książki obrazkowej polskiego autora lub ilustratora. Pracę  można wykonać dowolną techniką plastyczną ręcznie np. rysunek, malowanka, wyklejanka, kolaż lub techniką komputerową (praca powinna być wydrukowana) w formacie A4.

Szczegółowe informacje  w czytelni, bibliotece lub na stronie www.bptorun.edu.pl



 

♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠

 

 

 Obchody i rocznice w  2018

25.V.- 70. rocznica śmierci WITOLDA PILECKIEGO (1901- 1948), rotmistrza, żołnierza niepodległościowego, organizatora ruchu oporu w Auschwitz.

 ************

30. V. - 240. śmierci VOLTAIRE'A, (1694-1778), francuskiego filozofa i pisarza epoki oświecenia.

*********

Sejm RP ogłosił rok 2018 Rokiem Zbigniewa Herberta, jednego z najświetniejszych poetów polskich drugiej połowy XX wieku.

28 lipca 2018 - dwudziesta rocznica Jego śmierci.

***********

Rok 2018  Rokiem Ireny Sendlerowej - zdecydował Sejm, oddając w ten sposób "hołd Tej, która z największym poświęceniem działała na rzecz ratowania drugiego człowieka".

W przyszłym roku przypada 10. rocznica śmierci Ireny Sendlerowej.

*************

Sejm ogłosił rok 2019 rokiem:


 Stanisława Moniuszki (1819-1872), w 200. rocznicę urodzin
Krzysztofa Komedy (Trzcińskiego) (1931-1969), w 50. rocznicę śmierci
Marka Hłaski (1934-1969), w 50. rocznicę śmierci 

 

♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠ ♠

Uroczyste odsłonięcie tablicy przy ulicy Włodka w Grudziądzu.

 

W dniu 25.09.2018r. miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej dwie postaci zasłużone dla naszego miasta: Józefa Włodka oraz jego zastępcy, Stanisława Michałowskiego. Józef Włodek był postacią nietuzinkową i najdłużej urzędującym prezydentem miasta w okresie II Rzeczypospolitej. Bliskie pokrewieństwo  z rodami Wybickich i Ossowskich  stawiało go w pierwszym szeregu elit.

W uroczystości uczestniczyli: Prezydent Grudziądza, wnuk Józefa Włodka, przedstawiciel Sejmu oraz delegacje szkół i harcerzy.