Podczas III GRUDZIĄDZKIEGO PIKNIKU NAUKOWEGO w naszej nowej „Ekopracowni -Zielone Serce Szkoły” odbyły się ciekawe prelekcje i pokazy.

Jako pierwszy odbył się wykład Zenona Otowskiego – bartnika, który opowiadał o miodach oraz ciekawej pracy w pasiece. W czasie pogadanki zasypywał młodzież anegdotami oraz historią bartnictwa z XVIII w. i prawem czerpania pożytków z puszcz królewskich i książęcych. Po pokazie można było skosztować miodu i pyłku kwiatowego.

Kolejny wykład w bardzo ciekawy i barwny sposób przedstawiła Pani prof. Agnieszka Kosewska z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie nt. Roli owadów w życiu człowieka. Kolorowa prezentacja uświadomiła wszystkim, jak duże znaczenie owadów jest w naszym otoczeniu i jak poprzez swoją funkcję zapylającą determinują w dużej mierze produkcję żywności na świecie. Z Panią prof. przyjechali z Olsztyna studenci, a nasi absolwenci z żywymi okazami owadów, które robiły duże wrażenie na uczestnikach Pikniku.

Prelekcja i pokaz prac – znanego fotografa przyrody p.Piotra Szumigaja –  była to naprawdę uczta dla duszy. Przepiękne zdjęcia przyrody z podkładem muzycznym !!! Jak dużą cierpliwością musi wykazać się fotograf, aby zrobić naprawdę dobre ujęcie. Słów brakuje… Pan Piotr Szumigaj opowiadał o swojej pasji, przygodach i sprzęcie fotograficznym na jakim pracuje oraz jak i w którym momencie dnia ruszać na „bezkrwawe łowy”. Po prelekcji p.Piotr uczestniczył w podsumowaniu konkursu fotograficznego i wyborze najlepszych zdjęć zrobionych przez naszych uczniów.

Znaczenie gospodarcze lasów – wykład  poprowadził nadleśniczy Dawid Kikulski z Nadleśnictwa Dąbrowa. Młodzież w skupieniu wysłuchała analizując słowa: „Las dla człowieka, człowiek dla ekologii, ekologia dla drewna…”. Leśniczy przedstawił ciekawe aspekty zrównoważonej gospodarki drewnem, które jest naszym naturalnym bogactwem, całkowicie odnawialnym, wyjaśniając nurtujące nas pytania dotyczące m.in. wycinania lasów.