Bioróżnorodny “Rolnik”

Działamy dalej dzięki grantowi finansowemu z Funduszu Naturalnej Energii.

Organizatorem konkursu jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., a Partnerem Konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia.

Promocję projektu dla ośmioklasistów oraz mieszkańców miasta Grudziądza i okolic rozpoczęliśmy podczas I Grudziądzkiego Pikniku Naukowego w kwietniu bieżącego roku.

Kolejne działania: związane są z wzbogaceniem przyszkolnych terenów zieleni m. in. starego parku w nowe gatunki zwierząt. W tym celu zostaną zawieszone nowe budki lęgowe dla ptaków, hotele dla pożytecznych owadów – zapylaczy, budka dla nietoperza oraz wiewiórki, a w zaroślach stanie nowy domek dla naszego jeża i jego rodziny.

W czerwcu odbyły się warsztaty dla młodzieży szkolnej “Jak samodzielnie wykonać domek dla dzikich zapylaczy”. Domki zostały zawieszone w szkolnym sadzie. Natomiast nasi uczniowie “stolarze” wykonali domek, który został przekazany do Nadleśnictwa Dąbrowa.

Bioróżnorodny i oszczędny w wodę “Rolnik”

Powszechnie wiadomo, że Zespół Szkół Rolniczych w Grudziądzu realizuje projekt “Bioróżnorodny i oszczędny w wodę Rolnik”.

 „Projekt jest realizowany dzięki grantowi finansowemu z Funduszu Naturalnej Energii. Organizatorem konkursu jest Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ-SYSTEM S.A., a Partnerem Konkursu jest Fundacja Nasza Ziemia”,

Jesteśmy dopiero na półmetku, a już widać pozytywne efekty naszej ekologicznej działalności.

Wycieczka do ogrodu botanicznego do Powsina k/ Warszawy odbyła się 17 maja, a my jeszcze do tej pory delektujemy się wrażeniami i wiedzą którą tam zdobyliśmy.

W domkach dla owadów zostało zasklepionych już kilka słomek przez pożyteczne owady. Zaobserwowaliśmy również w naszym środowisku pożyteczne owady z grupy pluskwiaków i chrząszczy, które pomagają nam zwalczać mszyce. Już teraz można skorzystać ze ścieżki sensorycznej, by pobudzić zmysły. Wciąż czekamy, aż nasza łąka kwietna wymaluje się tysiącem kwiatów. Możemy podziwiać nasadzenia, z przeznaczeniem do wabienia motyli i owadów. Zadbaliśmy też o nasadzenia roślin użytkowych łącząc je w grupy na zasadzie uprawy współrzędnej. I tak między truskawkami wyrosła cebula i czosnek. Pod piennymi porzeczkami zazieleniło się od aksamitek i nagietków. W pobliżu warzyw znajduje się również poletko z gorczycą – ma za zadanie odstraszać gryzonie. Na terenie szkoły pojawiły się już pierwsze budki lęgowe dla ptaków, nietoperza, jeża i wiewiórki.

Wycieczka do Ogrodu Botanicznego PAN

W ramach grantu Funduszu Naturalnej Energii w Operatorze Gazociągów Przemysłowych GAZ- SYSTEM S.A. 17.05.2022 odbyła się wycieczka uczniów naszej szkoły do Ogrodu Botanicznego PAN w Powsinie koło Warszawy.